• Drunken Display

Proč (ne) instalovat IOS 12

Aktualizace: 29. zář 2018

Dne 17.Září by se na vašich zařízeních mělo objevit toto:


UPDATE: Se systémem hlášeno velmi málo problémů. Predikce článku se nenaplnila a klidně instalujte :)


Apple vydá nový software (firmware), který bude podporován i na relativně starém iPhonu 5S.

V dnešním článku se nezaměřím na novinky a funkce nového IOS, ale spíše na doporučení jej hned v prvních dnech neinstalovat. Pravděpodobně bude tato verze IOS připravena a optimalizována mnohem lépe, než tomu bylo u vydání IOS 11, které s sebou neslo obrovskou řadu problémů, ale lepší se na to nespoléhat a vyčkat. Určitě nebylo pravidlem, že kdokoli ho nainstaloval měl automaticky nějaký problém se zařízením, to zdaleka ne. Ale množství lidí, kteří nějaký zaznamenali byl enormní a některé "bugy" byly docela fatální. Zde je výpis některých:


1) SIRI přečetla zprávy na zamčené obrazovce

Pokud jste požádali na ZAMČENÉ obrazovce SIRI aby vám přečetla zprávy, bez váhání to udělala, což je z hlediska bezpečnosti a soukromí velký problém.


2) Nefunkčnost dotykového displeje

Pokud byl měněn displej neautorizovaným servisem, bug v IOS způsobil, že přestal fungovat dotyk. Mělo se za to, že Apple chce abyste vždy opravovali pouze u něj, ale nakonec se to ukázalo jako chyba odstraněná updatem.


3) Mizející hodiny na zamčené obrazovce

Na uzamčené obrazovce se zkrátka neobjevil čas. Tato chyba trápila velké množství uživatelů a Applu trvalo několik aktualizací, než tuto chybu odstranil.


4) Rychlé vybíjení baterie

Stejně jako s nefunkčním dotykem displeje i toto byl velmi zásadní nedostatek nového IOS. Velké množství uživatelů hlásilo enormní vybíjení baterie. Někomu dokonce procenta mizela přímo před očima. Úplné odstranění tohoto problému taktéž trvalo docela dlouho. Na vině byly i aplikace napsané pro předchozí verzi IOS. Protože jste ale nevěděli, která aplikace problém způsobuje, bylo potřeba provést čistou instalaci přes DFU mode a poté instalovat aplikace postupně, nikoli obnovit data přes zálohu.


Problémů s novým IOS bylo podstatně více (vypadávající příjem wifi, praskání ve sluchátku atd...).

Někomu se problém po aktualizaci projevil, jinému s naprosto stejným typem iPhonu ne. Je to trochu loterie a jak jsem již zmínil, tolik problémů v IOS 12 nečekám, ale vyplatí se počkat aspoň pár dní a do googlu si zadat např: "iPhone 7 (dle typu vašeho telefonu) IOS 12 issue / experience a pročíst pár poznatků od lidí se stejným iPhonem/ iPadem a již instalovaným novým softwarem.

V prvních dnech bude stejně server pravděpodobně přetížený.


Na závěr doporučuji před upgradem zálohu zařízení. Pokud se z nějakého důvodu v průběhu "kousne", přijdete o svá data.


Tento článek je spíše doporučením chvilku vydržet, nikoli neinstalovat IOS 12 nikdy. Jen Apple ukázal, že ne vždy je vše pro uživatele připraveno bezchybně a jelikož přestal "podepisovat" starší firmware, není možno se v případě problémů vrátit na starý IOS. Třeba tuto možnost po předchozích zkušenostech Apple uživatelům znovu poskytne.


Marek Prokeš


132 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše