• Drunken Display

Jak koupit iPhone z druhé ruky.

Aktualizace: 1. říj 2018

Koupě telefonu z druhé ruky s sebou vždy nese nějaká rizika. U iPhonu je třeba mít se zvláště na pozoru a zde je postup, jakým koukám na inzeráty já. Občas mi kvůli přílišné obezřetnosti unikne dobrá koupě, ale raději nekoupím než abych litoval.


1) Zadejte do inzertního portálu celý název modelu, abyste získali přehled, kde se jeho cena reálně pohybuje. Někdo prodává za podezřele nízkou cenu a někdo za nesmyslně vysokou

( většinou s dopsanou informací, kolik stál jako nový - což je naprosto irelevantní )


2) Upřednostňuji inzerát, kde se dotyčný alespoň trochu rozepsal. Dostávám tím signál, že komunikace bude pravděpodobně probíhat "normálně". Inzerátem popsaným způsobem

"prodam iphone7 vsehno dobry" čas neztrácím.


3) Vždy mne zajímají inzeráty s větším množstvím fotek. Prodávájící tím ukazuje tendenci nepřekvapit při osobním předání chybějícím tlačítkem, které "zapomněl" vyfotit. Tam, kde jsou vyfoceny škrábance zpravidla bývá férový prodávající.


4) Důležité!

největším kamenem úrazu je při koupi služba iCloud, respektive její funkce Najít iPhone (Find My Phone). Tato funkce musí být prodávajícím vypnuta, jinak bude pro dalšího majitele telefon nepoužitelný. Množí se dotazy, zda to lze obejít. Jednoduše řečeno - NELZE. Dokud bude na telefonu přihlášený někdo jiný než vy a neodhlásí ho ze služby Find My Phone, máte v ruce jen těžítko. Weby toto nabízející jsou podvodné.


5) Často je problém v tom, že féroví prodávající (a je jich hodně) telefon na dálku smažou přes web iCloud.com v domnění, že tím telefon i odhlásí. Jenže ten zůstane stále spjat se službou hledání a při aktivaci bude chtít Apple ID prodávajícího. Proto je vždy výhodou, pokud inzerát obsahuje fotografický důkaz o odhlášení aspoň v jedné z těchto podob (viz foto).


Na obou fotografiích je vidět prázdné pole pro Apple ID účet a telefon je skutečně připraven pro nového majitele k použití.

6) Zde uvedu fotografie, které bývají u inzerátů dobře míněny jako důkaz, že je telefon odhlášen ačkoli nic nedokazují a nutnost k přihlášení Apple ID je vyžadována až na jedné z dalších obrazovek aktivačního menu....

na první fotografii je důkaz, že je telefon v továrním nastavení, ale stále může být přihlášen k účtu. Na druhé fotografii se zdá, že je telefon již aktivovaný a připravený k použití. I zde může být stále ještě přihlášený.
Na první fotografii je sice důkaz, že je telefon v továrním nastavení, ale stále může být přihlášen k účtu a tedy blokovaný. Na druhé fotografii se zdá, že je telefon již aktivovaný a připravený k použití. I zde může být stále ještě přihlášený, tedy blokovaný.

7) Proto je tedy velkou výhodou vyžádat si od prodávajícího jednu z výše zmíněných fotografií z bodu 5.


8) iPhone je dobré vždy kupovat osobně. Před předáním chci, aby byl telefon nabitý a schopný se zapnout. Pro jistou s sebou beru na místo powerbanku. V případě, že je telefon v továrním nastavení a nemohu rovnou zkontrolovat zda je iCloud odhlášen, vložím do něj svou simkartu a telefon aktivuji. Pokud se v průběhu aktivace objeví toto okno (viz foto), telefon je stále blokovaný a pokud vám ho na místě prodávající není schopen odhlásit, snaží se vám prodat nalezený / kradený telefon.8) Na následující obrazovce je první důkaz v průběhu aktivace, že přístroj není blokován.


9) Nejjednodušší zkrátka je, aby telefon prodávající přinesl již aktivovaný s odhlášeným účtem a vy mohli jen ozkoušet funkčnost kamery a zběžně telefon prohlédli.


10) Pokud nefunguje otisk prstu (Touch ID) a prodávající tvrdí, že stačí vyměnit tlačítko (homebutton) - není to pravda.

Toto je často psáno u inzerátů a vzhledem k bezpečnostním opatřením Apple se tato funkce při výměně tlačítka nezachová. Každé tlačítko je spárováno se základní deskou. Otisk se dá opravit, ale musí se přepájet chip na tlačítku a rozhodně se nejedná o jednoduchou / levnou opravu.

Zároveň se může jednat o ukazatel toho, že měl telefon měněný displej ( u 5S a SE často neodbornou montáží, kde je flex kabel homebuttonu jednodušší poškodit ) nebo byl telefon polit tekutinou.


11) Další dobrý tip je být zkrátka všímavý. Pokud někdo nabízí iPhone 7 za podivně nízkou cenu s popisem "všechno funkční supr stav" a v dalších inzerátech prodávajícího najdete věci jako reklamní propiska za 4Kč, dva kusy tkaniček - každá jiná, vymotaná VHS kazeta apod. něco mi říká, že ten iPhone 7 v super stavu a odblokovaný určitě nebude.


12) iPhony se vyrábí ve dvou barvách předních panelů - bílé a černé

- pokud zapnete iPhone s bílým předním panelem, měla by se rozsvítit bílá obrazovka s černým jablkem

- pokud zapnete iPhone s černým předním panelem, měla by se rozsvítit černá obrazovka s bílým jablkem

V případě, že je tomu obráceně, je telefon pravděpodobně repasovaný (což automaticky neznaména nic špatného - ale aspoň o tom víte) nebo je základní deska vložena do jiného těla telefonu.


Vypadá to, že je koupě iPhonu z druhé ruky nejsložitější věc na světě, ale není tomu tak :)

Velkým kamenem úrazu je spíše neinformovanost prodávajících, jak by měl být iPhone/ iPad připravený k prodeji. Pak se dobře míněné úmysly prodávajícího mění v nahánění, dodatečné odhlašování a jsou v tom zbytečně "koupány" obě strany prodeje.

313 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše